Zespół Szkół w Szalowej

WITAMY NA  STRONIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. KS. STANISŁAWA PĘKALI  W SZALOWEJ

 Kontakt    

Strona główna -> Projekt 2013

Ostatnim czasem grupa projektowa wykonująca film dotyczący segregacji śmieci zakończyła swoją pracę. Z wielką radością prezentujemy efekty ich pracy:

 

 Kolejny raz w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka makulatury oraz zakrętek plastikowych. Łącznie uzbierano 803,1 kg makulatury, a także około 15850 sztuk zakrętek plastikowych.

Końcowe wyniki:

W szkole podstawowej w zbiórce makulatury I miejsce zajął Karol Zwierzyński, który zebrał 106 kg, II miejsce Wiktor Sorota – 101,5 kg, III miejsce Marcin Pisarczyk – 33 kg.

W gimnazjum I miejsce zajęła Patrycja Dusza, która zebrała 100 kg, II miejsce zajął Bartłomiej Bara, który zebrał 95 kg, III miejsce Kacper Górski – 33 kg.

W zbiórce nakrętek plastikowych:

W szkole podstawowej I miejsce zajął Jakub Bryła – 1076 sztuk, II miejsce – Miłosz Krzeszowski – 973 sztuk, III miejsce – Hubert Liszka – 882 sztuki.

W gimnazjum I miejsce zająła Justyna Brach – 2113 sztuk, II miejsce – Izabela Szewczyk – 1500 sztuk, III miejsce – Izabela Krok – 829 sztuk.

Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni. 

Dnia 23.09.2013r. o godzinie 7:30 uczniowie gimnazjum uczestniczący w projekcie „Czy warto segregować odpady” wyruszyli wraz z opiekunami - panią Jadwigą Zwierzyńską i panem Pawłem Forysiem na składowisko śmieci znajdujące się w Krakowie. Powstało ono w 1974r. na terenie dawnego jeziora. Obecnie liczy 11km i jest podzielone na 3 części: sortownię, składownię i kompostownię. Sortownia składa się ze strefy buforowej, a składownia z bloków elektrycznych, magazynowni i gazu składowniczego.

Celem tej wycieczki było zebranie materiałów do filmu oraz wzbogacenie naszej wiedzy na temat segregacji śmieci.

Dzieci oglądają śmieci

 

 

W ramach projektu „Czy warto segregować odpady” realizowanego w naszej szkole, uczniowie klas II i III gimnazjum przygotowywali happening, którego celem było uświadomienie ludziom, jak ważne jest dbanie o środowisko. W zakresie tych przygotowań do obowiązków uczniów należało między innymi tworzenie haseł związanych z tematem happeningu oraz wykonywanie innych przedmiotów potrzebnych do przeprowadzenia akcji, na przykład kolorowych rękawic.

   Happening miał miejsce podczas Pogórzańskich Atrakcji Naukowych w Łużnej w dniu 15.09.2013r. Uczniowie ubrani w czarne stroje z elementami niebieskimi, żółtymi i zielonymi przeszli przez budynek szkoły w Łużnej, wykrzykując ekologiczne hasła i rozdając ulotki, zachęcające do odpowiedniej segregacji śmieci.

   Drugi raz uczniowie przedstawią owoce swojej pracy w naszej miejscowości.

   Zachęcamy do śledzenia dalszej działalności związanej z projektem.

 

Wspomnienia z happeningu.

 

 

   Dnia 03.06.2013r. w naszej szkole odbyła się zbiórka zakrętek plastikowych oraz makulatury , której zebrano łącznie 465 kg. W akcję włączyło się bardzo dużo osób, a przeprowadzili ją uczniowie klasy I gimnazjum. Ci, którzy przynieśli najwięcej makulatury, zostaną nagrodzeni. Wszystkie te surowce wtórne będą oddane do skupu i przetworzone, a zyski zostaną przekazane na dom dziecka.

   Zachęcamy do śledzenia dalszej działalności związanej z realizacją projektu „Czy warto segregować odpady?”  

 

 

 

   Dnia 27.05.2013r. odbyła się kolejna zbiórka plastikowych zakrętek, zorganizowana przez uczniów pierwszej i drugiej klasy gimnazjum, zaangażowanych w realizację projektu „Czy warto segregować śmieci”. Zakrętki te zostaną oddane do utylizacji.

   Ponadto 03.06.2013r. odbędzie się zbiórka makulatury przygotowana przez tych samych uczniów. Cała zebrana w tym dniu makulatura zostanie oddana do skupu, a zyski zostaną przekazane na dom dziecka.

   Serdecznie zapraszamy wszystkich do czynnego udziału w tej zbiórce.

 

 

   Dnia 29.04.13r. w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez klasę VI b z okazji Dnia Ziemi. Jego celem było uświadomienie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym, jak bardzo ważne jest dbanie o środowisko. Miał on również pokazać, że w dzisiejszych czasach jest ono degradowane i bardzo zanieczyszczane. By tego uniknąć, warto przestrzegać pewnych zasad, o których była mowa na apelu. Oto one:

1. Nie wyrzucaj śmieci do rowów – nie będziesz musiał ich sprzątać.

2. Zamiast wszędzie jeździć samochodem, na krótkie trasy wybieraj rower lub spacer.

3. Na zakupy zabieraj plecak lub koszyk – zniknie problem jednorazowych reklamówek.

4. Segreguj odpady – pozwoli to odzyskać wiele cennych produktów.

5. Nie wypuszczaj ścieków do rowów – będziesz miał czystą wodę w studni.

6. Nie wypalaj traw.

7. Nie pal plastiku i opon – będziesz oddychał czystym powietrzem.

8. Nie hałasuj w lesie, nie łam gałęzi – będziesz miał czyste powietrze, bogate w tlen.

   Po zakończeniu akademii, uczniowie klasy I i II gimnazjum zaangażowani w realizację projektu „Czy warto segregować odpady?” zebrali przyniesione przez dzieci plastikowe zakrętki oraz puszki aluminiowe. Zostaną one oddane do utylizacji.

   Kolejna zbiórka, tym razem różnego rodzaju papieru, odbędzie się końcem maja.

   Wszystkich zachęcamy do zbierania surowców, a także do segregacji śmieci.

 

 

 

   W roku szkolnym 2012/2013 klasy I i II gimnazjum przystąpiły do realizacji projektu „Czy warto segregować odpady”? Głównym celem tego projektu jest uświadomienie ludziom, że segregacja śmieci jest bardzo potrzebna.

   Uczniowie zostali przydzieleni do sześciu grup, w których pod opieką nauczycieli zajmują się opracowaniem strony internetowej i ulotek, przygotowaniem happeningu oraz dwóch filmów dotyczących ekologii i segregacji śmieci, a także prowadzeniem konkursu związanego ze zbiórką surowców wtórnych i opracowaniem materiałów na ulotki oraz stronę internetową.

   Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do dalszego odwiedzania strony i śledzenia naszych poczynań w realizacji projektu.*

 

 

*Za wszelkie błędy i nieścisłości odpowiedzialność ponosi grupa odpowiedzialna za materiały tekstowe.

 

Odwiedzin :